Bietes (galda)
No bietēm visizplatītākās uzturā lietojamās galda biešu šķirnes cēlušas no savvaļas bietēm, kuras arī šobrīd ir satopamas savvaļā Mazāzijā, Irānā, Vidusjūras zemēs . Starp dārzeņiem galda bietes pēc uzturvērtības ieņem trešo vietu aiz kāpostiem un burkāniem. Tās saglabā savu vērtību uzglabājot, tādēļ tās var izmantot visu gadu. Mazāk izmanto lapu bietes, bet pārējās ir rūpnieciskai pārstrādei izmantojamās cukurbietes un lobbarībā izmantojamās bietes.
Bietes satur maz olbaltumvielas un taukus, organiskās skābes, minerālvielas – kāliju, nātriju, kalciju, magniju, fosforu, mangānu, jodu, dzelzi; vitamīnus – B grupas, C, P, PP, folijskābi; šķiedrvielas, pektīnvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas.
Arī bietes, parsvarā to sula un dažādi sulas kokteiļi ir izmantojami ārstniecībā. Pret neirozēm, bezmiegu, stresu palīdzot biešu, kartupeļu sulas un medus maisījums; pret nogurumu palīdzot biešu, burkānu, kā arī kāpostu sulas maisījumi; diabēta slimniekiem, mazasinības un vielmaiņas traucējumu gadījumos derot biešu, burkānu un mārrutku sulas maisījums. Galvas sāpes noņemot saburzītas biešu lapu komprese.
Bietes izmanto pārsvarā vārītā veidā, bet vārīšanas process ir pat vairāk kā stundu, tādēļ daudzi izvēlas iegādāties jau vārītas bietes. Tad gan salātu, gan zupu pagatavošana ir daudz ātrāka. Vārīšanas laikā gan nav ieteicams pievienot sāli, labāk nedaudz pasaldināt ar cukuru.
Latvijā bietes sēj uz lauka vasaras ražai agri pavasarī, bet uzglabāšanai – tikai jūnijā, citādi izaug ļoti lielas saknes, kas der tikai pārstrādei un arī garšas īpašības ir labākas mazajām bietītēm.
Glabāšanai bietes ir jānovāc laicīgi, lai nedabū apsalt, kā arī ilgstoši stāvot uz lauka zemās t°, bietes inficējas ar dažādiem slimību ierosinātājiem un glabāšanas laikā sāk ātrāk bojāties(tas pats ir arī burkāniem). Bietes uzglabā vēdināmās noliktavās pie t° 0-+4 C, var uzglabāt gan sabērumā, gan konteineros, gan stirpās.